Poradnik wędkarski

Rodzaje wędkarstwa

Wyróżnia się sześć rodzajów wędkarstwa – w każdym z nich używa się innej, odpowiedniej metody wędkowania i przystosowanej do wybranej techniki łowienia wędki: wędkarstwo morskie, wędkarstwo muchowe, wędkarstwo podlodowe, wędkarstwo spinningowe, wędkarstwo spławikowo-gruntowe, trolling Wędkarz powinien posługiwać się sprzętem o określonych parametrach oraz posiadać licencję (kartę wędkarską). Wędkarstwo mogą uprawiać osoby w każdym wieku. Od 14 roku życia można zapisać się do Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW), który powstał w 1950 r. Jest to organizacja nadzorująca działania wszystkich kół wędkarskich, istniejących w większości dużych i średnich miejscowości.

 
 

                                                                                                                                                                                                           

 • Błystka podlodowa

   

   
  Przy tej metodzie używamy wędek nieco dłuższych (30 - 50cm) , sztywniejszych. Żyłka także powinna mieć większą średnicę (0,1 - 0,2mm). Wędka może, ale nie musi posiadać kiwoka, jeżeli go ma,to powinien
  Więcej
 • Mormyszka

  Jest to metoda połowu ryb pod lodem, powstała w dalekiej Rosji i Skandynawii. Cechą szczególną jest krótkie wędzisko, często kilkunastocentymerowej, z niewielkim kołowrotkiem o szpuli ruchomej, a stałej tylko...

  Więcej
 • Zasady obowiązujące przy połowach podlodowych

   

  nie wchodzimy na lód cieńszy, niż 10cm,
  staramy się nie łowić w pojedynkę,
  Więcej

Wędkarstwo podlodowe

 

Wędkarstwo podlodowe – rodzaj hobby i sportu, polegający na połowie ryb spod lodu. Praktykowane na zamarzniętych akwenach. Zasady połowu w Polsce regulowane są przez Polski Związek Wędkarski, zawarte w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb PZW, w tym m.in.:
 
§ 7
Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest od roku 2011 przy użyciu dwóch wędek.
Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty.
Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.
Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 m.
Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.
Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.
Spis treści  

Powiedz o nas znajomemu